Od května do srpna 2018 měla na brněnském výstavišti zastávku kosmonautická výstava Cosmos Discovery. A jaké to tam bylo?

Hned na začátku musím pořadatele pokárat za ošklivý, skoro bych řekla až zlý, nepěkná věc. Kdyby totiž na výstavě nebyl Martin a neřekl mi, jak se na ni dostanu, měla bych trochu problém. Plakáty u cesty působily trochu nedůvěryhodně a hlavně, na webových stránkách se dala jen velmi obtížně najít mapa, kde se vlastně výstava koná (což pokládám za důležitou informaci, no tak třeba příště).

Vstupenky se daly rezervovat předem, ale byly k zakoupení i na místě. V ceně byl také audioprůvodce (lajk za dětskou verzi).

Od Luftwaffe k Elonu Muskovi


Výstava Cosmos Discovery pokrývala de facto historii kosmonautiky a přidala i něco zajímavého navíc. Hned po úvodním minifilmu se v první místnůstce člověk mohl dozvědět něco o prvních "raketách" z druhé světové války a expozice dále postupovala podle časové osy. Část výstavy byla například věnována prvnímu šimpanzi ve vesmíru, J. Gagarinovi, výpravách Apollo a dalších lidských pokusech o dobývání vesmíru.

Část výstavy byla interaktivní - například průchozí vesmírná stanice MIR v reálné velikosti. Ve všech částech výstavy byla k vidění spousta zajímavostí - jídlo pro kosmonauty, vesmírný "záchod", skafandry a jiné artefakty.

Potěšení na výstavě Cosmos Discovery nalezli i ti techničtěji založení - mohli si prohlédnout spoustu obřích modelů vesmírných vozítek, výsadkový modul Apolla, originální části motorů a další.

Po měsíční části se výstava Cosmos Discovery věnovala Marsu - dokonce jsme mohli prozkoumat i kus kamene právě z jeho povrchu.

Příjemným zjištěním pro mě bylo, že výstava nebyla jenom povrchní ukázkou úspěšných misí a výzkumů. Část se věnovala i vzpomínce na ty, kteří měli tak trochu smůlu - mimo jiné i posádce z raketoplánu Columbia. 

V závěru se expozice věnovala současné situaci a kosmonautickým trendům - třeba Elonu Muskovi nebo aktuálnímu obsazení na mezinárodní vesmírné stanici.

Na konci výstavy si člověk za drobný poplatek mohl vyzkoušet simulátor stavu beztíže (já ne, díky) a přikoupit pár suvenýrů (třebas náhrdelník s kosmonautem :).

Celkové hodnocení

Za mě výstava Cosmos Discovery splnila očekávání a určitě se tu nenudili ani ti, které vesmír nikdy tak úplně nezajímal. Doufejme tedy, že povolaní budou dále pokračovat v cestě za objevováním a výstava Cosmos Discovery se bude do budoucna moct rozrůst o další zajímavé části (Elone?).

Aktuálně: COSMOS DISCOVERY Praha-Holešovice 2020

Pokud jste nestihli výstavu Cosmos Discovery Brno, máte nyní jedinečnou šanci vidět exponáty znovu v Praze. Právě nyní totiž probíhá výstava Cosmos Discovery v Holešovicích. Výstava trvá od 27.12.2019 do 30.4.2020.

Více informací k výstavě Cosmos Discovery Holešovice najdete na stránkách pražského výstaviště nebo na webu Cosmos Discovery.

Vstupenky COSMOS DISCOVERY Praha-Holešovice 2020

Vstupenky na výstavu Cosmos Discovery v Holešovicích zakoupíte buď na místě nebo online na těchto odkazech:

Vstupenky Cosmos Discovery Praha-Holešovice v síti Ticketstream

Vstupenky Cosmos Discovery Praha-Holešovice v síti Ticketportal

Vstupenky Cosmos Discovery Praha-Holešovice v síti Ticket Art